Top
Zmnijesz czcionki Zwiększ czcionki Odwróć kolory obrazków Wysoki kontrast

Grupa 40 uczniów Technikum ZSP im. W. Reymonta w Rawie Mazowieckiej wróciła właśnie z Włoch, gdzie odbywali praktyki zawodowe. Wyjazd ten jest realizacją unijnego projektu „Reymont bez granic” realizowanego w ramach programu Erasmus+.

Uczniowie spędzili dwa tygodnie w Reggio di Calabria, gdzie odbywali staże we włoskich przedsiębiorstwach.

Technicy ekonomiści poznawali m.in. strukturę organizacyjną firm oraz zapoznawali się z systemem analizy obiegu dokumentów, uczyli się zasad związanych z obsługą interesantów, organizacją pracy sekretariatu oraz archiwizacją dokumentów. Zapoznali się także z podstawowym sprzętem biurowym wykorzystywanym w biznesie.

Technik logistyk - to profesja, w której stażyści zapoznali się z systemem zamawiania towarów, zasadami zarządzania zapasami, specyfiką przechowywania produktów oraz zagospodarowaniem przestrzeni magazynowej. Przygotowali także ładunki rozpoczynając od odpowiedniego pakowania, kończąc na sporządzeniu dokumentów magazynowych. Zapoznali się także z europejskimi systemami informatycznymi oraz stosowaną na magazynach automatyzacją. To standardy, które pozwolą działać sprawniej także na rodzimym rynku.

Kolejną grupę uczniów podnoszących swoje kwalifikacje na zagranicznych praktykach stanowili technicy agrobiznesu. Włoskie gospodarstwa pozwalają zapoznać się z nieco innym zakresem rolniczej produkcji a współpraca z włoskimi rolnikami poszerza zawodowe horyzonty, między innymi poprzez zapoznanie się z procesami technologicznymi, które są stosowane w miejscowych gospodarstwach czy ogrodach.

Pobyt na zagranicznych praktykach to nie tylko praca. W czasie wolnym uczniowie poznawali uroki miasta oraz korzystali z plaży. W weekend natomiast odwiedzili jedno z najbardziej urokliwych miasteczek włoskiego południa – Scyllę.

Program Erasmus+ daje młodzieży możliwość udziału w bardzo ciekawych praktykach zawodowych. Uczniowie mają szansę na poznanie europejskiego rynku pracy oraz możliwość własnego rozwoju zawodowego i zdobycia praktyki zawodowej poświadczonej stosownym certyfikatem. Ponadto mogą zwiedzić kraje europejskie, poznać kulturę, zwyczaje, sprawdzić regionalną kuchnię oraz podszlifować język. Tego typu wyjazdy na stałe są obecne w ofercie edukacyjnej Reymonta.

 

 

kontakt

Zespół Szkół Ponadpodstawowych
im. Władysława Stanisława Reymonta
96-200 Rawa Mazowiecka
ul. Reymonta 14

tel./fax (46) 814-46-36

@: zsrrawa@wp.pl