WYDARZENIA

Bawaria 2014

Kolejna wizyta w pięknej Bawarii

29 września 2014r. wyjechaliśmy z wizytą do naszych przyjaciół z Niemiec. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie:  Joanna Bors, Bartłomiej Łojszczyk, Maciej Stefański, Weronika Wiśnik, Weronika Wolska, Agata Kaźmierczak, Bartosz Medyński, Dawid Major, Adam Stępniak, Magda Szymaniak, Daniel Wojtczak, Wojciech Wójciak, Angelika Walczak, Dominik Olejnicki, Aleksandra Walas, Kinga Prokopczyk, Monika Matysiak

Po pokonaniu autobusem 1000 km  zostaliśmy zakwaterowani w młodzieżowym schronisku w centrum Augsburgua. Mieliśmy do dyspozycji cały domek. Sami przygotowywaliśmy posiłki i sprzątaliśmy.

Program pobytu był bardzo urozmaicony.

Augsburg , miasto założone przez Rzymian z  jego dwutysięczną historią, urzekał nas na każdym kroku.  To miasto Fuggerów, Lutra, Brechta, Rodziny Mozarta. Zwiedzaliśmy katedrę, kościół św.Ulricha i Afry katedrę, najstarsze w świecie osiedle dla ubogich ,, Fuggerei,” .

Godzina jazdy pociągiem dzieli Augsburg od Monachium. Wybraliśmy się tam w dniu zjednoczenia Niemiec -3 Pażdziernika. Wszyscy pasażerowie zmierzali na Oktoberfest, w pociągu kolorowo tłoczno, i świątecznie. My na Oktoberfest poszliśmy wieczorem, przy pełnym oświetleniu wszystkich atrakcji- niezapomniane wrażenia, goście z całego świata mnóstwo namiotów (w których biesiadowali goście, którzy zarezerwowali tu miejsca już rok temu). Wcześniej zwiedziliśmy centrum miasta, najstarszy browar, Stadion Alianzarene, i oczywiście muzeum BMW., gdzie wybieraliśmy sobie samochody, motocykle.

W programie wycieczki były też Alpy z malowniczym zamkiem Ludwika II Bawarskiego, weszliśmy na Marienbrucke, a potem pojechaliśmy do Austrii , Dzień zakończyliśmy zwiedzaniem pięknego górskiego miasteczka Oberammergau

Inną atrakcją wyjazdu było średniowieczne miasteczko Nordlingen ze specyficznymi murami otaczającymi całe miasto. Tam jeszcze zachował się zwyczaj picia piwa  serwowanego przez gospodynię ogródku przez gospodynię domu.

Naszymi opiekunami byli nauczyciele Zespołu Szkół Ponadginazjalnych: Krystyna Gajewska, Beata Skoneczna, Aneta Miśkiewicz.

Ze strony niemieckiej opiekowali  się nami Ernst Klemm i Hermann Kunz

Bawaria 2013

Młodzież ZSP kolejny raz odwiedziła przyjaciół w Bawarii. 

Z uczniami wyjechali nauczyciele: Krystyna Gajewska, Beata Skoneczna, Mirosław Iskierka.

Uczniowie: Michał Fronc, Kamil Szcześniak, Ewelina Binienda, Aneta Orzeszek, Marcin Kubiak, Mateusz Dembek, Kamil Kacprzyk, Tomasz Stolarek, Kamil Bińkiewicz, Konrad Pietrzyk, Katarzyna Marczak, Sandra Gawot, Justyna Chojecka, Justyna Skoczylas,  Oliwia Jankowska.

Grupa zakwaterowana została w Augsburgu w wolnostojącym domu przeznaczonym na potrzeby młodzieży. Dom wyposażony jest we wszystkie potrzebne sprzęty do przygotowania posiłków i noclegu. Młodzież pod kierunkiem nauczycieli organizowała posiłki i kanapki na wyjazdy. W programie wycieczki Augsburg, Monachium, Alpy i Norymberga.

Augsburg jest miastem założonym przez Rzymian i na każdym kroku są ślady ich przebywania. Do ciekawych miejsc należy zaliczyć katedrę , kościół św. Afry i Ulricha, najstarsze w świecie osiedle dla ubogich Fuggerei. Tym razem termin sprzyjał obserwacji przygotowań Bawarczyków do Świąt  Bożego Narodzenia. Tradycją jest wystąpienie burmistrza miasta z życzeniami dla mieszkańców, informacja nt. zrealizowanych inwestycji i planów na przyszłość. Zebrani mieszkańcy miasta słuchają występu chóru katedralnego  - pieśni adwentowe. Po występie wszyscy kierują się na plac gdzie kupują wiktuały świąteczne i rozgrzewają się grzanym winem. Podobał nam się bardzo świąteczny wystrój miasta - już od początku adwentu. Myślimy,że tę tradycję można przenieść na nasz grunt.

Następny wyjazd do Niemiec w październiku 2014.

Bawaria 2011

Tegoroczny wyjazd do Bawarii odbył się na przełomie września i października. Z grupą uczniów ZSP wyjechali nauczyciele: p.Krystyna Gajewska, p.Maria Juszczyńska-Łucyszyn, p.Ewa Kalinowska. Opiekunami ze strony niemieckiej byli Hermann Kunz i Ernst Klemm.
Zwiedzanie rozpoczęto od podziwiania osobliwości, dawnego rzymskiego miasta, Augsburga: urokliwych kamieniczek, domu Brechta, Katedry Najświętszej Marii Panny, Bazyliki św. Ulricha i św. Afry, Placu Ratuszowego, muzeum przy fabryce MAN (od dziś wiemy że MAN to MONACHIUM, AUGSBURD, NORYMBERGA) , spalarni śmieci, toru przygotowań olimpijskich w kajakarstwie górskim i miasteczka akademickiego.
Szczególną uwagę zwróciliśmy na sposób postępowania z odpadami: sortowanie, transport, rodzaje pojemników i spalarnię, która znajduje się w zamieszkałej dzielnicy miasta i nie stanowi jednocześnie uciążliwości dla mieszkańców. W spalarni toalety są spłukiwane wodą deszczową a pozyskaną ze spalania śmieci energią ogrzewa się część miasta.
Do Augsburga warto pojechać w okresie opróżniania beczek z piwem ze zbiorów z poprzedniego roku aby pozyskać miejsce na nowy trunek. Znane na całym świecie święto to Oktoberfest oczywiście w Monachium: święto piwa , golonki, kiełbasek, muzyki ludowej, strojów i dobrej zabawy. Oprócz udziału w tym święcie, w Monachium młodzież zobaczyła: stadion Alianz Arena, miasteczko olimpijskie, nowy ratusz, salon BMW. Kolejną dużą atrakcją pobytu był wyjazd w Alpy, zwiedzanie zamku Neuschwanstein i alpejskiego miasteczka Oberammergau.
Z chęcią powrócimy tu jeszcze kiedyś.

Bawaria 2010

22 czerwca 2010 jeszcze trwały zajęcia w szkole a grupa młodzieży z opiekunami wyjechała do Niemiec. Przed nimi 1000 km i oczekiwania.

Po 17 godzinach autobus PKS zatrzymał się w Augsburgu na Schwibbogenplatz 1.

Przywitanie , zapoznanie , zakwaterowanie. Wszyscy pragną zobaczyć najbliższą okolicę.

Miasto z 2000 tysięczną historią założone przez Rzymian ma dużo do zaprezentowania.

W programie wyjazd w Alpy, wizyta w szkole, spotkanie ze sportowcami Hammerschmiede, wycieczka do spalarni śmieci, i całodniowa do Monachium.

Dodatkową oatrakcją są występy różnych zespołów muzycznych, pokazy, W mieście trwa święto podobne do ,, Dni Rawy „”Dni upływły bardzo szybko, mieliśmy bardzo dobrze zorganizowany pobyt, dzięki Panu Ernstowi Klemm i Hermanowi Kunzowi- panowie odpowiadają za współpracę od początku.

Co nas zainteresowało najbardziej?

  • Zwiedzanie zamku Neunschwanstein w Alpach

  • Zwiedzanie alpejskiego miasteczka Oberammergau

  • Wizyta w klubie sportowym Hammerschmiede

  • Wizyta w szkole Robert -Diesel Technikum- zapoznanie z systemem kształcenia w Niemczech Sodziewamy się rewizyty uczniow tej szkoły w Polsce wiosna 2011

  • wycieczka do spalarni śmieci- Niemcy przetwarzają 80% odpadów -tak chcielibyśmy przenieść ten sposób postępowania z odpadami do nas.

  • Najstarsze w świecie osiedle dla ubogich Fuggerei

  • Dużo wrażeń dostarczyła całodniowa wycieczka do Monachium – zwiedzaliśmy miasteczko olimpijskie, salon samochodowy BMW, kościoły,targ wiktualiów

  • urzekła nas wysoka kultura Niemców, uprzejmość w środkach lokomocji

 

Bawaria, najbogatszy lad Niemiec urzekła całą polską grupę, postaramy się wrócić tam.

Młodzieża opiekowały się nauczycielki ZSP K.Gajewska, K. Rzeżnicka B. Paramuszczak

Chętnie przyjmiemy w Rawie niemieckich gości.

Współpracę wspiera finansowo i merytorycznie PNWM w Warszawie.

Wizyta w Bawarii 2009

Kolejny raz grupa 20 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im.W.Reymonta w Rawie Mazowieckiej była z wizytą w Niemczech w Bawarii.

Wyjazd trwał od 30 września do 10 października 2009. Opiekunami i organizatorami jego byli: p.Krystyna Gajewska, p.Beata Skoneczna i p.Ignacy Król.

Młodzież zwiedziła miasto Augsburg z jego trwającą 2000 lat historią, Alpy- zamek Neuschwanstein, Monachium.

Uczniowie ZSP mieli okazję zapoznać się z systemem szkolnictwa Niemiec, uczestniczyli w zajęciach szkolnych.

Na uwagę zasługuje wizyta w spalarni śmieci i system przetwarzania i segregowania odpadów, te wzorce chcielibyśmy przenieść do nas.

 

Ze strony niemieckiej za współpracę tę odpowiadają Herman Kunz i Ernst Klemm.

 

Nasi uczniowie przekazali stronie niemieckiej upominki przygotowane przez Biuro Promocji Starostwa Powiatowego i Biuro Promocji Urzędu Miasta Rawa Maz.

 

Wymianę młodzieży od lat finansowo wspiera Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie.

 

Dodatkowo grupa otrzymała wsparcie od rodziców: Artura Jabłońskiego, Mateusza Majchrzaka.

 

Kolejna grupa uczniów ZSP początek wakacji przywita w Bawarii.

Wyjazd do Augsburga 22 czerwca 2010.